Шта је Просветитељ?


Просветитељ је српска наставничка награда. Настала је 2024. на иницијативу проф. др Александра Кавчића који је одлучио да окупи тим образовних експерата и заједно са њима осмисли ову престижну награду за изузетне васпитаче, учитеље и наставнике Републике Србије.

Ко додељује награду?


Организатор овог пројекта је Фондација Алек Кавчић која овом наградом жели да укаже част и ода признање изузетним наставницима Републике Србије.

Шта представља награда?


Српска наставничка награда Просветитељ представља највиши облик признања и јединствен је симбол изузетности у српском образовању. Додела ове награде уважава наставнике доуниверзитетског образовања и њихов индивидуални труд и посвећеност професији.

Који је симбол награде?


Симбол награде је фигура наставника сатканог од звезда из чијег длана оне израњају једна по једна, као симболи деце и ученика који се током школовања оснажују да пронађу своје место у друштву. Кроз симбол ове награде истичемо наставничку професију и њен значај за будућност Србије.

parallax background

Визија

Србија у којој су они који образују на врху друштвене лествице.

Мисија

Вреднујући и афирмишући наставничку изузетност мењамо статус наставничке професије у Републици Србији.

Циљ

Буђење свести најшире друштвене заједнице о значају наставничког позива и његовог немерљивог утицаја на развој и напредак Србије.

Наш тим

Јелена Лукић

Јеленин животни и каријерни пут је узбудљив и, могло би се рећи, врло непредвидив – од детињства у банатској равници и мултикултуралном шаренилу Ковачице и интернационалне каријере у различитим градовима света, преко наставничког рада у ариљском крају, па до повратка тамо одакле је све и почело – у Ковачицу.

Јеленина образовна филозофија:

Радећи у школи, Јелена обједињује и примењује све оно што је научила кроз своја различита животна и професионална искустава, чинећи наставу српског језика живом, маштовитом и креативном, ангажујући своје ученике у најразличитијим пројектима и манифестацијама и тражећи увек нове начине да их инспирише и распламса код њих љубав према знању, култури и уметности.

Александар Бауцал

Редовни је професор развојне и образовне психологије на Универзитету у Београду и члан International Academy of Education. Залаже се за унапређивању квалитета образовања. Верује да таква промена може да буде креирана од стране наставника и школа уз адекватно оснаживање и подршку коју би им обезбедили доносиоци одлука и стручњаци из истраживачке заједнице.

Александрова образовна филозофија:

Упркос томе што је општа ситуација у образовању у Србији незадовољавајућа, упркос томе што је статус образовања веома низак и без обзира на то што се наставничка професија не цени у друштву, постоје наставници и школе који су, стицајем различитих околности, успели да створе квалитетно образовање за своје ученике. Зато је важно да добри примери постану видљивији и да буду промовисани. Они пружају путоказ и треба да буду важан ослонац у стварању бољег образовног система.

Карим Салим

Од бројних награђених пројеката које је креирао у сфери дизајна и оглашавања, један од најдражих му је "Бесплатна библиотека" Фондације Алек Кавчић, која је проглашена за најбољи српски сајт у 2021. из области образовања и културе. Више од 20 година радио као уметнички и креативни директор у интернационалним рекламним агенцијама, а сада на челу свог креативног студија. Дипломац Математичке гимназије и Факултета ликовних уметности у Београду. Творац визуелног идентитета награде и креатор сајта Просветитељ.

Каримова радна филозофија:

Спајање аналогног и дигиталног света, леве и десне хемисфере, дана и ноћи, истока и запада. Отвореност према изазовима. Константно учење и истраживање као начин да се остане у корак са професијом која убрзано еволуира.

Софија Кавчић

Од бројних пројеката на којима је као архитекта радила, један од најдражих јој је „Кона правни комплеткс” (који обухвата 3 окружне апелационе суднице, 2 окружне основне суднице и 2 породичне суднице, са пропратним просторијама за судије и администрацију) на Великом острву Хаваји, у месту Кона. Живот на два континента јој је омогућио да стекне радно искуство и лиценце у Америци и Србији. Докторирала је на Универзитету Хаваји, а пре тога је дипломирала на Архитектонском факултету у Београду као студент генерације. Током свог доктората добила је награду од Уједињених Нација, друго место на конкурсу који је за циљ имао истраживање интеграције популације старих у савремене свакодневне токове живота.

Софијина радна филозофија:

Види себе као тимског играча и сматра да је тим суштински важан за успех сваког пројекта. Воли изазове у послу и сматра да се без суочавања са изазовима не може напредовати, нити даље развијати. Сматра да увек постоји простор за додатно усавршавање и труди се да гради таква окружења.