Шта је Просветитељ?
Просветитељ је наставничка награда. Настала је 2024. на иницијативу проф. др Александра Кавчића који је одлучио да окупи тим образовних експерата и заједно са њима осмисли ову престижну награду за изузетне васпитаче, учитеље, наставнике и инструкторе Републике Србије.
Ко додељује награду?
Организатор овог пројекта је Фондација Алек Кавчић која овом наградом жели да укаже част и ода признање изузетним наставницима, учитељима, васпитачима и инструкторима Републике Србије.
Шта представља награда?
Награда Просветитељ представља највиши облик признања и јединствен је симбол изузетности у српском образовању. Додела ове награде уважава наставнике, учитеље, васпитаче и инструкторе доуниверзитетског образовања и њихов индивидуални труд и посвећеност професији.
Који је симбол награде?
Симбол награде је фигура, која представља наставника, учитеља, васпитача или инструктора, сатканог од звезда из чијег длана оне израњају једна по једна, као симболи деце и ученика који се током школовања оснажују да пронађу своје место у друштву. Кроз симбол ове награде истичемо наставничку професију и њен значај за будућност Србије.
Визија
Србија у којој су они који образују на врху друштвене лествице.
Мисија
Вреднујући и афирмишући наставничку изузетност мењамо статус наставничке професије у Републици Србији.
Циљ
Буђење свести најшире друштвене заједнице о значају наставничког позива и његовог немерљивог утицаја на развој и напредак Србије.
Наш тим
Јелена Лукић
Јеленин животни и каријерни пут богат је разноврсним искуствима и културолошким утицајима. Рођена и одрасла у мултикултуралном окружењу живописне Ковачице, Јелена је од најранијих дана развила љубав према језику, култури и уметности. Њена жеђ за новим изазовима одвела ју је далеко од завичаја, до најразличитијих крајева Европе и Азије, где је стицала драгоцена искуства у разним професионалним областима. Међутим, Јеленина највећа инспирација остаје рад са децом и младима. У томе је пронашла свој животни позив – верујући да управо млади, њихово образовање и развој, чине темељ здравог и успешног друштва.
Јеленина образовна филозофија:
За Јелену, образовање није само преношење знања – то је инспирисање младих да открију своје потенцијале и развију љубав према култури, уметности и учењу. Њени часови српског језика обилују маштом и креативношћу, а њени ученици учествују у бројним пројектима и манифестацијама које подстичу њихову радозналост и критичко размишљање. Јелена тражи увек нове начине да мотивише своје ученике, показујући им да су они кључ стварања бољег света.
Александар Бауцал
Редовни је професор развојне и образовне психологије на Универзитету у Београду и члан International Academy of Education. Залаже се за унапређивању квалитета образовања. Верује да таква промена може да буде креирана од стране наставника и школа уз адекватно оснаживање и подршку коју би им обезбедили доносиоци одлука и стручњаци из истраживачке заједнице.
Александрова образовна филозофија:
Упркос томе што је општа ситуација у образовању у Србији незадовољавајућа, упркос томе што је статус образовања веома низак и без обзира на то што се наставничка професија не цени у друштву, постоје наставници и школе који су, стицајем различитих околности, успели да створе квалитетно образовање за своје ученике. Зато је важно да добри примери постану видљивији и да буду промовисани. Они пружају путоказ и треба да буду важан ослонац у стварању бољег образовног система.
Карим Салим
Од бројних награђених пројеката које је креирао у сфери дизајна и оглашавања, један од најдражих му је "Бесплатна библиотека" Фондације Алек Кавчић, која је проглашена за најбољи српски сајт у 2021. из области образовања и културе. Више од 20 година радио као уметнички и креативни директор у интернационалним рекламним агенцијама, а сада на челу свог креативног студија. Дипломац Математичке гимназије и Факултета ликовних уметности у Београду. Творац визуелног идентитета награде и креатор сајта Просветитељ.
Каримова радна филозофија:
Спајање аналогног и дигиталног света, леве и десне хемисфере, дана и ноћи, истока и запада. Отвореност према изазовима. Константно учење и истраживање као начин да се остане у корак са професијом која убрзано еволуира.
Софија Кавчић
Од бројних пројеката на којима је као архитекта радила, један од најдражих јој је „Кона правни комплеткс” (који обухвата 3 окружне апелационе суднице, 2 окружне основне суднице и 2 породичне суднице, са пропратним просторијама за судије и администрацију) на Великом острву Хаваји, у месту Кона. Живот на два континента јој је омогућио да стекне радно искуство и лиценце у Америци и Србији. Докторирала је на Универзитету Хаваји, а пре тога је дипломирала на Архитектонском факултету у Београду као студент генерације. Током свог доктората добила је награду од Уједињених Нација, друго место на конкурсу који је за циљ имао истраживање интеграције популације старих у савремене свакодневне токове живота.
Софијина радна филозофија:
Види себе као тимског играча и сматра да је тим суштински важан за успех сваког пројекта. Воли изазове у послу и сматра да се без суочавања са изазовима не може напредовати, нити даље развијати. Сматра да увек постоји простор за додатно усавршавање и труди се да гради таква окружења.