parallax background
 

Жири награде

 

Организатор је формирао жири Награде Просветитељ од представника наставника, универзитетске и академске заједнице, медија, спорта, науке, уметности и представника организационог одбора.

Чланови жирија

Ана Пешикан

Председница жирија
представница Одбора за образовање – САНУ

Редовна професоркa на Одељењу за психологију Филозофског факултета у Београду, истражује у области педагошке и развојне психологије. Национални је и међународни експерт за образовање (UNICEF, OSCE). Била је министар науке у Влади Републике Србије. Добитница је седам професионалних награда.

Анина образовна филозофија:

Анина образовна филозофија може се сажети у Његошеву изреку: „Прегаоцу Бог дава махове"! Образовање, као ниједно друго поље, утиче на развој како појединаца тако и друштва и државе у целини. Емпиријска истраживања потврђују да највећи утицај на квалитет образовања и школског учења има наставник. Бити наставник је чудотворна професија, јер добар наставник изазива промену у животу својих ученика и студената. Поред обука и прилика за професионални развој изузетно је важно истаћи добре наставнике, јавно рећи да су (аргументовано) добри и захвалити им се за добро које чине за све нас, без обзира да ли имамо своју децу или не.

Ива Драшкић Вићановић

представница универзитетске заједнице

Доктор филозофије, декан је и редовни професор естетике на Филолошком факултету Универзитета у Београду. Члан је Филозофског друштва Србије, Естетичког друштва Србије и Међународног удружења за естетику (International Association for Aesthetics). Члан је радне групе Универзитета у Београду за унапређење статуса наставничких студијских програма на универзитету.

Ивина образовна филозофија:

Образовање има две кључне улоге: да формира принцип људскости у човеку и да створи знања, вештине, компетенције потребне да би човек обављао неки посао. Обе улоге су важне, али прва је суштинска. Постулат таквог разумевања образовања јесте да је човек сврха, а не само средство за обављање неког посла. Људи који се баве образовањем имају посебну мисију у друштву. Врло је важно препознати и наградити најбоље међу њима, јер су они путоказ, како осталим појединцима који су са њима на истом задатку, тако и образовном систему у целини.

Александар Бауцал

представник друштвених наука

Редовни је професор развојне и образовне психологије на Универзитету у Београду и члан International Academy of Education. Залаже се за унапређивању квалитета образовања. Верује да таква промена може да буде креирана од стране наставника и школа уз адекватно оснаживање и подршку коју би им обезбедили доносиоци одлука и стручњаци из истраживачке заједнице.

Александрова образовна филозофија:

Упркос томе што је општа ситуација у образовању у Србији незадовољавајућа, упркос томе што је статус образовања веома низак и без обзира на то што се наставничка професија не цени у друштву, постоје наставници и школе који су, стицајем различитих околности, успели да створе квалитетно образовање за своје ученике. Зато је важно да добри примери постану видљивији и да буду промовисани. Они пружају путоказ и треба да буду важан ослонац у стварању бољег образовног система.

Младен Шљивовић

представник ЦПН-а, посебне организације при Министарству просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије

Руководилац сектора за програм и продукцију Центра за промоцију науке (ЦПН), и дугогодишњи наставник физике у Гимназији Зајечар. За свој рад у обрзаовању добитник је неколико признања; Светосавска награда (2022). STEM LabeleExpert Ambassador (2022). Први је добитник награде Просветитељ коју додељује Фондација Алек Кавчић (2024)

Младенова образовна филозофија:

Сматра да су у корену сваког успеха рад и игра. Тако и приступа образовању. Труди се да увек буде другачији, не плаши се да примени нове методе и оствари нове идеје у учионици, али и да својим ученицима пренесе да једино напоран рад у пријатном окружењу доноси успех. Верује у то да школа мора бити отворена ка стварима које су ван градива и која прате интересовања ученика. Образовање је најбоље улагање у будућност.

Војислав Андрић

представник природних наука

Председник Математичког клуба Диофант из Ваљева и добитник награде Почасни Просветитељ за 2024. годину. Дугодишњи професор и директор Ваљевске гимназије (сада у пензији), некадашњи председник Друштва математичара Србије, један од оснивача Истраживачке станице у Петници … У свом граду и Србији познат као лидер организованог рада са младима обдареним за математику и ентузијаста, искрено посвећен образовању, култури, науци и спорту.

Војислављева образовна филозофија:

Образовна филозофија Војислава Андрића почива на јединству процеса образовања и васпитања. Образовању које се заснива на формирању критичког мишљења, подстицању радозналости, развијању креативности, изградњи свести о значају учења које траје читавог живота и свестраној подршци откривеним склоностима и обдареностима младих људи. И васпитању које се заснива на деловању личним позитивним примером и развијању вредних, радних, слободоумних, независних, хуманих и моралних личности, несебично окренутих развоју средине у којој живе и општем цивилизацијском напретку човечанства.

Ивана Ковачевић

представница наставничке заједнице и амбасадорка светског такмичења Global Teacher Prize

Финалиста је и амбасадор светског такмичења Global Teacher Prize 2020. Основне, мастер и докторске студије завршила је на Филолошком факултету Универзитета у Београду. Наставник је српског језика и књижевности, аутор је стручних и научних радова, бесплатних и јавно доступних дигиталних образовних средстава и асистивне технологије, аутор је и водитељ обука за наставнике. Предавач је на националним и међународним научним и стручним скуповима. Сарадник је радних група и пројеката за равноправно укључивање ученика у образовни процес. Добитник је многобројних награда и признања за наставнике у земљи и свету, члан жирија за избор најбољих едукатора Србије, иновативних образовних пракси у свету итд.

Иванина образовна филозофија:

Ивана се залаже да образовање буде доступно сваком ученику, било да се настава спроводи у учионици или у болничким и кућним условима у земљи и иностранству, непосредно или у онлајн окружењу. Свако дете учи и изражава се на свој начин и има једнако право на образовање и васпитање. У томе је садржана чаролија наше професије.

Слободанка Антић

представница истраживачке научне заједнице

Ванредна је професорка психологије на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију Универзитета у Београду. Бави се теоријским, емпиријским и акционим истраживањима психологије образовања. Посебно су у фокусу развој наставничких компетенција, методологија активног, кооперативног учења и изградња знања, развој функционалне писмености, теоријска и емпиријска истраживања уџбеника и инструктивних материјала, проблеми сеоског образовања. Ауторка је и коауторка више научних и стручних радова и интервентних пројеката намењених унапређењу квалитета образовања.

Слободанкина образовна филозофија:

Процес наставе и учења описује кроз парафразирање једног аутора, као праву "алхемију људске кооперације". Кроз научна истраживања не може се све сазнати ни о наставнику, алхемичару, ни о ученику, ни о њиховој лабораторији која превазилази зидове учионице, ни о самом процесу. Али, може се знати кад је алхемија успела, када из школа изађу образовани, одговорни, радознали, млади људи, спремни за даља учења. Због тога је важно препознати изврсност, похвалити и учити од добрих наставника.

Владимир Вања Грбић

представник спорта и физичког образовања

По завршетку професионалне играчке каријере био је на функцији првог потпредседника Одбојкашког савеза Србије, глобални амбасадор Специјалне олимпијаде, Goodwill Ambassador и FIVB Empowerment Commission President. Докторирао је на Факултету спорта и физичког васпитања Универзитета у Београду.

Кроз свој интернационални одбојкашки камп за децу и младе, Грбић је данас, са својим тимом сарадника, у потпуности посвећен едукацији и стварању нових младих спортиста, као и, пре свега, добрих људи.

Владимирова образовна филозофија:

Веома је важно да деца кроз спорт доживе позитивно искуство које ће их произвести у позитивне чиниоце нашег друштва, јер се у пракси показало да сви они који доживе негативно искуство у спорту касније ни не улазе на спортске терене и не прате спорт уопште. И то је генерално велики проблем, јер ми морамо образовати будуће генерације да кроз спорт уче да сутра могу да узму активно учешће у друштву, а не да остају по страни.

Наш задатак управо и јесте да пробамо да помогнемо свакоме да реално процени себе и да постави себи реалне циљеве, које ће моћи кроз спорт и да оствари. Не можемо сви бити олимпијски шампиони, то је сасвим јасно, али треба да будемо олимпијски шампиони својих способности.

Весна Чаркнајев

представница медија - оснивач и директор PC Press-a

Након завршеног образовања у области економије, почетком 90-их година, у часопису Рачунари осмислила је и реализовала концепт одрживог функционисања рачунарског часописа. Тај концепт је применила и даље усавршила у PC Press-u, чији је директор од оснивања. Као љубитељ модерних технологија, предано ради на промоцији дигиталне трансформације уверена у то да је дигитализација прави пут напретка нашег друштва.

Заједно са колегама и сарадницима осмислила је концепт конференције BIZIT, пословног скупа који представља решења, нуди трендове у ICT индустрији.

Веснина образовна филозофија:

Весна дубоко верује да је стално образовање и подизање компетенција на виши стручни ниво кључно за сваку успешну каријеру. Због тога је перманентно образовање кроз формалне и неформалне формате реалност коју живимо, и та реалност ће потрајати. Да би процес учења у континуитету био прихватљив, од огромне важности је начин на који је тај процес организован, посебно у раној фази, у првим годинама учења.

Ова чињеница додатно велича значај и улогу васпитача и наставника који, упркос очигледним формативним проблемима са којима се данас боре, ипак успевају да одрже квалитет и ниво образовног процеса на завидном положају. Просветарима треба помоћи да образовање подигну на још виши ниво, јер само образована популација има снагу да од наше земље направи место пожељно за живот. Уместо да млади одлазе у иностранство, они ће направити исте услове за живот у нашој земљи, и тиме зауставити исељавање најбољих.

Магдалена Чукић Шепец

представница наставничке заједнице

Завршила је студије музикологије на Факултету музичке уметности у Београду. Оснивач је удружења Фабрика петица, са којим је реализовала пројекте Музеј у школи и Књига је присутна. У оквиру програма Професионална оријентација, који је подржало Министарство просвете и спроводила ГИЗ фондација организовала је више Сајмова образовања. Сарађивала је са Заводом за унапређивање образовања и васпитања за одобравање програма сталног стручног усавршавања наставника. Ауторка је уџбеника Музичка култура за ниже и више разреде основне школе, под покровитељством Фондације Алек Кавчић. Кроз синдикални рад се бори за бољи економски, правни и социјални положај наставница и наставника.

Магдаленина образовна филозофија:

Школа није машина за оцењивање, већ је школа место у коме се откривају различита знања, где се ученици опробавају у школским предметима, у којима могу и да греше и да побеђују. Уметнички предмети су посебно важни за развој и напредовање у учењу. Без уметничког образовања друштво не може да развија солидарност, разумевање и толеранцију. Добар наставник не преноси само садржај, добар наставник својом појавом, обраћањем, шалом, уметничким избором изазива ученике да крену са њим на пут, да откривају, повезују знања и лако уче. Такве даровите наставнике треба посебно истаћи. Да би друштво напредовало, на сваки начин и у сваком погледу, мора да негује и подржава своје наставнике.

Марко Лађушић

представних примењених и ликовних уметности

Марко је редовни професор на Факултету примењених уметности у Београду и редовни професор на докторским студијама на Факултету техничких наука у Новом Саду. Учесник је на међународним селекцијама где је представљао Србију, на Тријеналу у Милану, селектор је победничког пројекта и на студентској и у званичној селекцији за Прашко квадриенале. У саветима је Симпозијума Терра Кикинда и галерије Дома културе Студентски град. Излагао је самостално 21 пут у земљи и иностранству. Радови су му у домаћим и међународним колекцијама. Бави се сликарством, вајарством и мултимедијалним перформансом.

Маркова образовна филозофија:

У фокусу Марковог образовног приступа је добра комуникација са студентима, подршка индивидуалном мишљењу и рад на оснаживању младих људи. У данашње време, где се слобода мишљења сузбија на разне начине, уливати снагу младим људима да не одустају од себе је, из Маркове преспективе, од суштинске важности за наш образовни систем. Подршка бивших ђака долази као најлепша награда наставницима који су предани свом позиву.

Почасни жири

проф. др Владимир Бумбаширевић

академик, редовни члан САНУ

Детаљније

проф. др Иван Ивић

члан Одбора за образовање САНУ

Детаљније

доц. др Срђан Вербић

продекан за наставу ФЕФА факултета

Детаљније